Na czym polega działanie tabletek antykoncepcyjnych?

zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych - czy jest to tylko metoda, aby zabezpieczyć się przed ciążą

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Regularne przyjmowanie ich zapobiega zapłodnieniu. Wyróżnia się różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, jednak ich działanie jest przeważnie takie samo. Pigułki hamują owulację, a także zagęszczają śluz, który jest produkowany przez szyjkę macicy. Tym samym, plemnikom zostaje zablokowany dostęp do jajowodów. Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że pod względem hormonalnym, organizm kobiety jest “w ciąży”. Dzięki temu, niemożliwe jest zapłodnienie. Ze względu na wysoki poziom skuteczności, kobiety często wybierają ten rodzaj antykoncepcji. Jednak, czy tabletki antykoncepcyjne stosuje się tylko po to, by zabezpieczyć się przed ciążą? Zachęcam do przeczytania pozostałej części artykułu.


Nie tylko po to, aby się zabezpieczyć

Jak już można się domyślić, tabletki antykoncepcyjne mają szereg innych zastosowań. Wykorzystywane są w wielu przypadkach, aby złagodzić pewne objawy, a czasem nawet by raz na zawsze wyleczyć daną przypadłość. Jesteście ciekawe do czego wykorzystywane są tabletki antykoncepcyjne? Zapraszam!

Leczenie trądziku

Trądzik jest zmorą wielu nastolatek, ale i młodych kobiet. Aby go zwalczyć, wiele z nich decyduje się na rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Pomagają one obniżyć poziom androgenów, które odpowiedzialne są za nadmierne produkowanie sebum. Po przyjmowaniu antykoncepcji w walce z trądzikiem, zmniejsza się występowanie wyprysków, a także następuje poprawa kondycji cery.

Tabletki antykoncepcyjne w walce z endometriozą


Endometrioza, czyli przerost błony śluzowej macicy. Wtedy, błona śluzowa rozrasta się poza jamą macicy. Najczęściej, wszczepy endometrium obejmują jajniki, jajowody czy więzadła, które podtrzymują macicę. Endometrium może również występować w przestrzeni między pochwą, a odbytnicą. Z endometriozą wiążą się bolesne miesiączki, biegunki, ból przy wypróżnianiu, a nawet krwawienia. Kobietom chorującym na endometriozę, często zaleca się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Hormony, które są w nich zawarte, mogą spowolnić wzrost tkanek błony. To z kolei sprawia, że zmniejszają się dolegliwości bólowe. Tabletki antykoncepcyjne wpływają również na regulację pracy jajników oraz ograniczają objętość torbieli endometrialnych.

Tabletki antykoncepcyjne łagodzą silne bóle miesiączkowe

Wiele kobiet, niezależnie od wieku cierpi na bolesne miesiączki. Kiedy przychodzi ten czas w miesiącu, przez doskwierający, silny ból nie są w stanie nic zrobić. W takim przypadku, należy wybrać się do ginekologa, ponieważ może to być spowodowane pewnymi nieprawidłowościami. Warto więc skonsultować to z lekarzem. Kiedy już będzie wiadomo, że nie jest to objaw czegoś poważniejszego, można przystąpić do złagodzenia silnych bólów miesiączkowych. W tym celu również można zastosować antykoncepcję hormonalną. Pigułka sprawia, że śluzówka macicy mniej się rozrasta, a krwawienie jest krótsze i skąpsze. Tabletki antykoncepcyjne regulują także cykle miesiączkowe.

Kto może zalecić przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne wykorzystywane są w wielu rozmaitych przypadkach – nie zawsze tylko wtedy, kiedy chce się zabezpieczyć przed zapłodnieniem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku leczenia danej dolegliwości, to lekarz podejmuje decyzję o przyjmowaniu antykoncepcji. Decyzja ta musi być również poprzedzona wywiadem lekarskim, badaniami i określeniem ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Takie samo postępowanie powinno odbyć się w przypadku, kiedy pacjentka sama wyraża chęć przyjmowania tej metody antykoncepcji w celu zabezpieczenia się podczas stosunku.