Infekcja intymna – czym jest?

jak rozpoznać infekcję intymną

Infekcje intymne uchodzą za najczęstsze schorzenia kobiecych dróg rodnych. Odpowiadają za nie bakterie i grzyby, które prowadzą do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Infekcje intymne mogą przytrafić się kobiecie, niezależnie od wieku. Często mają one charakter nawracający, a więc mimo wyleczenia – infekcja może powrócić. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że infekcje intymne można podzielić na dwa rodzaje – infekcje bakteryjne i infekcje grzybicze. Do najpopularniejszych i najczęściej występujących infekcji intymnych można zaliczyć: opryszczkę narządów płciowych, rzeżączkę, drożdżycę, kiłę czy chlamydię.

Najczęstsze objawy infekcji intymnej

Kiedy kobieta zauważy u siebie choć jedną niepokojącą zmianę dotyczącą jej dróg rodnych – powinna “zapalić się jej lampka ostrzegawcza”. Każdy nietypowy objaw może świadczyć o infekcji intymnej lub innym schorzeniu dróg rodnych. Do najczęstszych objawów infekcji intymnej należą:

  • świąd
  • pieczenie
  • upławy
  • ból okolic intymnych
  • zmiana wyglądu i koloru wydzieliny, a także jej zapachu
  • ból podczas stosunku
  • zaczerwienienie warg sromowych
  • obrzęk

Warto wiedzieć, że u niektórych kobiet przebieg infekcji intymnych może być bezobjawowy. Jeśli natomiast wystąpiły u Ciebie niektóre z wymienionych objawów, zalecane jest, by wybrać się do ginekologa. Lekarz stwierdzi, czy pacjentka ma do czynienia z infekcją intymną, określi jej rodzaj oraz wprowadzi odpowiednie leczenie.

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Współcześnie, medycyna jest rozwinięta do tego stopnia, że bez problemu można rozpoznać każdą infekcję intymną. Istnieją różne badania diagnostyczne, które pomagają w określeniu z jaką infekcją pacjentka ma do czynienia. Między innymi można wykonać posiew wymazu z pochwy lub testy oparte na technice biologii molekularnej. Do zdiagnozowania infekcji układu moczowo-płciowego, wykorzystuje się metodę Real-Time PCR. Dzięki tej metodzie, możliwe jest zidentyfikowanie materiału genetycznego patogenu.

Sposoby na wyleczenie infekcji intymnej

Nie ma co samemu eksperymentować. Najlepszym sposobem na wyleczenie infekcji intymnej jest wizyta u lekarza. Ginekolog przepisze odpowiednie preparaty farmakologiczne oraz zaleci odpowiednią dietę. Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że nie należy bagatelizować żadnej infekcji intymnej. Jej zaniedbanie może doprowadzić do zapalenia miejsc intymnych lub innego rodzaju powikłań. Przykładowo, w przypadku zapalenia jajowodów, mogą powstać zrosty, które utrudnią lub uniemożlwią kobiecie zajście w ciążę. Jeśli natomiast kobieta jest już w ciąży i natrafi jej się infekcja intymna (a w tym okresie o nią bardzo łatwo), która nie jest leczona, może prowadzić do powikłań u rozwijającego się płodu. Dlatego – warto jeszcze raz wspomnieć o tym, by nie bagatelizować żadnej infekcji intymnej.