14 kwietnia, 2021
jak dbać o siebie w ciąży

Ciąża to szczególny, ale też trudny okres w życiu wielu osób. Bardzo często zmianie ulegają nawyki, niektórzy rezygnują na ten czas z pracy, inni starają się inaczej ułożyć swój plan dnia i bardzo często łatwo popaść w przesadę. Czasami nieświadomie można sobie zaszkodzić, innym razem zapomnieć o jakiejś ważnej sprawie. W tym tekście dowiesz się, co należy robić, by prawidłowo zadbać o siebie podczas ciąży.

Aktywność fizyczna w ciąży. Zamiast crossfitu wybierz spacery i jogę


Aktywność fizyczna powinna być ważną częścią dnia każdego człowieka i będąc w ciąży, nie trzeba z niej rezygnować. Warto jednak zmniejszyć intensywność treningu i wymagające ćwiczenia na siłowni lepiej zastąpić spokojną jogą czy rozciąganiem. Istnieją nawet zestawy skomponowane specjalnie dla osób w ciąży, więc warto ich poszukać.
Rezygnowanie z pracy także nie jest konieczne, aczkolwiek warto przy tym kierować się wyłącznie swoim organizmem. Jeśli odczuwasz wzmożone zmęczenie, może to być sygnał do udania się na urlop. Niezależnie od trymestru, należy zawsze unikać stresu i przemęczania się.


Podczas ciąży zadbaj o odpowiednią higienę


Podczas ciąży szczególnie ważna jest higiena miejsc intymnych. Warto przemywać je 2 razy dziennie, lecz nie częściej, gdyż może to doprowadzić do wyjałowienia tych miejsc. To zaś prowadzi do zwiększonej podatności na nieprzyjemne oraz niebezpieczne dla płodu infekcje.
Kąpiele nie powinny być zbyt długie ani brane w zbyt gorącej wodzie. W miarę możliwości lepiej też zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Pamiętaj także o dbaniu o jamę ustną, ponieważ podatność na problemy dentystyczne wzrasta w okresie ciąży.

Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i wyeliminuj używki

Jeśli przyjmujesz na stałe leki, koniecznie powiadom o tym lekarza już podczas planowania ciąży. Należy także dopasować leczenie chorób przewlekłych, aby dobrać lekarstwa do czasu ciąży. Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie jakiejkolwiek terapii, wyeliminuj wszelkie używki. Uważaj również na zbyt mocną herbatę i kawę.
Osoba w ciąży wymaga szczególnej opieki, jednak nie powinna od razu rezygnować z każdej rzeczy, którą przedtem lubiła. Część z nich trzeba rzecz jasna wyeliminować, jednak niektóre można z powodzeniem kontynuować w tej samej lub nieco zmienionej formie.