przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest chyba najbardziej powszechną formą zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Wiele kobiet każdego dnia bierze pigułki.

Skuteczność antykoncepcji

Każda kobieta chce, aby stosowana przez nią metoda antykoncepcji była jak najbardziej skuteczna. W dzisiejszych czasach prowadzi się wiele badań mających na celu ocenić skuteczność poszczególnych metod. Dlatego też można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że antykoncepcja hormonalna jest niezwykle skutecznym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży i zawodzi w sytuacjach absolutnie wyjątkowych. Dlatego też z tej metody korzystają zarówno młode dziewczyny, jak też dojrzałe kobiety. Trzeba jedynie każdego dnia pamiętać o połknięciu tabletki. W przypadku niektórych rodzajów pigułek godzina wzięcia tabletki ma ogromne znaczenie, ponieważ już niewielkie opóźnienie może osłabić skuteczność. Dlatego trzeba zażywać je codziennie o tej samej porze.

Alternatywy dla pigułek

Niektórzy lekarze dość lekkomyślnie podchodzą do przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Podstawą, aby właściwie dobrać antykoncepcję do konkretnej kobiety, jest dobrze przeprowadzony wywiad z pacjentką. Taka rozmowa powinna być dość szczegółowa, aby nie przegapić żadnego elementu, który może stanowić przeszkodę do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nie należy lekceważyć wywiadu medycznego u młodych pacjentek, ponieważ dzisiaj coraz częściej zdarzają się u nich schorzenia, które właściwie wykluczają możliwość korzystania z pigułek antykoncepcyjnych. Jakie zatem istnieją przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej? Co może się stać, jeśli kobieta posiadająca przeciwwskazania jednak zdecyduje się na korzystanie z tej metody? Alternatywą dla pigułek hormonalnych najczęściej są prezerwatywy, plastry hormonalne lub spirala, miedziana lub wydzielająca hormony. Jednak nie każdy dobrze się czuje, decydując się na zbliżenia z prezerwatywą, a spirala wymaga poddania się zabiegowi medycznemu, który wiąże się z bólem i dyskomfortem. 

Przeciwwskazania do stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby sercowo-naczyniowe, rozpoznanie lub podejrzenie nowotworu, migreny, długotrwałe unieruchomienie, palenie papierosów przez kobietę po 35 roku życia, wszystkie wyżej wymienione czynniki są przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Każdy przypadek powinien być omówiony szczegółowo z lekarzem. Istnieją różne rodzaje pigułek, zawierające różne ilości hormonów. Są też pigułki jednoskładnikowe, z których z powodzeniem korzystają na przykład kobiety karmiące piersią. W procesie doboru właściwej antykoncepcji bardzo ważne jest omówienie tego tematu z lekarzem, do którego kobieta ma zaufanie. Niezwykle istotne jest także, aby partnerzy byli zgodni co do rodzaju stosowanej antykoncepcji. Niewłaściwe jest naciskanie przez jedną ze stron na stosowanie konkretnej metody.