fakty i mity czego nie wolno robić w ciąży — podpowiadają ginekolodzy z Wrocławia

Z całą pewnością można stwierdzić, że ciąża jest wyjątkowym stanem, w którym niektóre działania są polecane, a niektóre wręcz zakazane. Warto poznać fakty i mity na temat aktywności w ciąży, aby wiedzieć, czego należy unikać.

Jedzenie za dwoje

Wśród najbardziej popularnych mitów na temat ciąży można przede wszystkim wymienić jedzenie za dwoje. Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety podczas ciąży rośnie, jednak nie jest to taka ilość dodatkowych kalorii, która by obejmowała dwie osoby. Podczas diety warto dbać o urozmaicone i regularne posiłki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie pięć posiłków dziennie, które w swoim składzie będą zawierały wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały.

Dowolność w diecie

Kolejnym mitem podczas w ciąży jest dowolność w diecie kobiety oraz jedzenie wszystkiego, czego danego dnia zapragnie. Ciąża to szczególny stan i podczas niego powinno się unikać pewnych produktów spożywczych. Wśród nich można przede wszystkim wymienić surowe mięso, surowe ryby, a także niepasteryzowany nabiał oraz dojrzewające sery. Produkty te mogą być źródłem groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, dlatego warto ich unikać podczas spodziewania się dziecka.

Alkohol nie szkodzi

Bardzo poważnym mitem w trakcie ciąży jest stwierdzenie, że alkohol nie szkodzi i można sobie pozwolić na jedną lampę wina lub jednego drinka. Alkohol jest w trakcie ciąży zakazany i powinna o tym fakcie pamiętać każda ciężarna kobieta. Spożywanie alkoholu podczas ciąży może spowodować u dziecka FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Może on w niekorzystny sposób wpłynąć na zdrowie dziecka. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego ginekologa, który ostrzeże kobietę przed wszystkimi zagrożeniami w ciąży. 

Farbowanie włosów podczas ciąży

Wśród działań możliwych do wykonania w ciąży można również wymienić farbowanie włosów. Faktem jest, że może ono stanowić zagrożenie na pewnym etapie ciąży. W obecnych czasach w farbach do włosów bardzo często wykorzystywany jest amoniak, który jest dość szkodliwy, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego warto na początku unikać farbowania włosów, jeśli jest to tylko możliwe.

Toksoplazmoza 

Kolejnym faktem jest możliwość zachorowania przez ciężarną kobietę na toksoplazmozę. Jest to możliwe w szczególności poprzez kontakt z odchodami zwierząt, ale także z ziemią w ogródku lub z surowym mięsem. Nie jest to jedynie choroba przenoszona przez koty, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie jej aspekty. Dzięki temu możliwe jest jej w pełni skuteczne uniknięcie.

Spanie na lewym boku

Spanie na lewym boku to kolejny fakt, który można uznać w ciąży. Spanie na lewym boku gwarantuje ciężarnej kobiecie lepsze krążenie krwi, gdy płód prowadzi do ucisku żyły głównej. Warto o tym pamiętać podczas wybierania najlepszej pozycji do snu, ponieważ dzięki temu będzie możliwe uniknięcie szeregu negatywnych objawów w ciąży.