mam 52 lata i jestem w ciąży
Ciąża po 40-stce uznawana jest przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Chociaż z medycznego punktu widzenia najlepszym czasem dla kobiety na urodzenie dziecka jest okres między 20, a 25 rokiem życia, to obecnie coraz mniej kobiet decyduje się na macierzyństwo w tak młodym wieku. W tym artykule opiszemy zalety i wady późnego macierzyństwa. 

Czy zajście w ciążę po pięćdziesiątce jest możliwe?

Z wiekiem, w organizmie kobiety drastycznie zmniejsza się liczba komórek jajowych. W okresie dojrzewania dziewczynka ma ich około 500 000, a w okolicach pięćdziesiątego roku życia ich liczba spada do zaledwie 1000. Tak mała ilość komórek jajowych znacznie wpływa na kobiecą płodność. Choć po 50. bardzo trudno jest zajść w ciąże, to jest to mimo wszystko możliwe.

Dlaczego ciąża po 50. jest ciążą wysokiego ryzyka?

W dzisiejszych czasach pierwsza ciąża w okolicach 40. roku życia staje się już normą. Jednak ciąża po 50. ciągle budzi spore kontrowersje. Wydolność organizmu po 50. jest już dużo mniejsza niż u młodych dziewcząt. W związku z tym klasyczne objawy ciąży takie jak mdłości, chroniczne zmęczenie i zawroty głowy mogą mocno obciążyć organizm starszej kobiety. Ponadto kobiety po 50. często chorują przewlekle, które mogą powodować powikłania w trakcie ciąży. Przykładem takiej choroby jest na przykład nadciśnienie tętnicze, które w skrajnych przypadkach może wywołać u ciężarnej stan przed rzucawkowy, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Nadciśnienie tętnicze nie jest jednak jedynym zagrożeniem dla dojrzałych kobiet w ciąży. Badania jasno pokazują, że po 40. roku życia zwiększa się także ryzyko porodu przedwczesnego oraz wystąpienia cukrzycy ciążowej. Ciąża w późnym wieku jest także bardziej narażona na powstanie wad chromosomalnych u dziecka, dlatego w czasie jej trwania przeprowadzane są darmowe badania prenatalne, których celem jest wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Jakie są zalety ciąży w wieku dojrzałym?

Kobiety, które opóźniły ciążę, są często w bardziej stabilnej sytuacji finansowej niż młodsze przyszłe matki. Ich kariera zawodowa i życie prywatne jest już najczęściej całkowicie uporządkowane — w związku z tym mogą się poświęcić opiece nad dzieckiem. Ponadto, ze względu na większą stabilizację życiową, dojrzałe mamy czują się w macierzyństwie dużo bezpieczniej, co przekłada się na samopoczucie i komfort psychiczny dziecka.