Aktualności

jak się przygotować do ciąży

Przygotowania do ciąży to często dobry sposób na zmianę swoich nawyków żywieniowych oraz rozpoczęcie zdrowego trybu życia. Oprócz diety warto zwrócić uwagę także na kilka innych rzeczy, jak i również rozważyć wykonanie kilku badań, często tych zupełnie nieoczywistych. Na co trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę podczas przygotowania do ciąży?

Czytaj dalej »

Infekcja intymna – czym jest?

jak rozpoznać infekcję intymną

Infekcje intymne uchodzą za najczęstsze schorzenia kobiecych dróg rodnych. Odpowiadają za nie bakterie i grzyby, które prowadzą do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Infekcje intymne mogą przytrafić się kobiecie, niezależnie od wieku. Często mają one charakter nawracający, a więc mimo wyleczenia – infekcja może powrócić. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że infekcje intymne można podzielić na dwa rodzaje – infekcje bakteryjne i infekcje grzybicze. Do najpopularniejszych i najczęściej występujących infekcji intymnych można zaliczyć: opryszczkę narządów płciowych, rzeżączkę, drożdżycę, kiłę czy chlamydię.

Czytaj dalej »

Na czym polega działanie tabletek antykoncepcyjnych?

zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych - czy jest to tylko metoda, aby zabezpieczyć się przed ciążą

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Regularne przyjmowanie ich zapobiega zapłodnieniu. Wyróżnia się różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, jednak ich działanie jest przeważnie takie samo. Pigułki hamują owulację, a także zagęszczają śluz, który jest produkowany przez szyjkę macicy. Tym samym, plemnikom zostaje zablokowany dostęp do jajowodów. Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że pod względem hormonalnym, organizm kobiety jest “w ciąży”. Dzięki temu, niemożliwe jest zapłodnienie. Ze względu na wysoki poziom skuteczności, kobiety często wybierają ten rodzaj antykoncepcji. Jednak, czy tabletki antykoncepcyjne stosuje się tylko po to, by zabezpieczyć się przed ciążą? Zachęcam do przeczytania pozostałej części artykułu.

Czytaj dalej »