Aktualności

Przygotowania do ciąży to często dobry sposób na zmianę swoich nawyków żywieniowych oraz rozpoczęcie zdrowego trybu życia. Oprócz diety warto zwrócić uwagę także na kilka innych rzeczy, jak i również rozważyć wykonanie kilku badań, często tych zupełnie nieoczywistych. Na co trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę podczas przygotowania do ciąży?
Dieta obojga rodziców i brak nałogów
Zdrowy tryb życia to coś, o czym mówi się nieustannie w wielu różnych mediach. Służy on utracie wagi, lecz przede wszystkim powinien mieć za zadanie utrzymanie organizmu w optymalnym stanie. Zbilansowana dieta odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku par starających się o dziecko. Par, ponieważ istotne jest zadbanie o odżywianie się obojga przyszłych rodziców.
Pamiętaj, by spożywać odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin i minerałów. Przed samą ciążą nie musisz w zasadzie unikać żadnych pokarmów, choć warto radykalnie ograniczyć słone i niezdrowe przekąski w stylu chipsów, a także słodzone napoje oraz kofeinę i teinę zawartą w kawie i herbacie. Rodzice powinni całkowicie wyeliminować z diety alkohol, a także nie palić papierosów ani nie przyjmować narkotyków.
Udaj się do ginekologa i… do dentysty
Ginekolog powinien przede wszystkim wykonać cytologię, może także pobrać wymaz z szyjki macicy w celu wyeliminowania ewentualnie istniejących chorób. Warto także zdecydować się na mammografię oraz USG dróg rodnych, ponieważ nowotwory w ciąży leczy się znacznie trudniej. Oprócz tego warto wykonać rutynową morfologię, sprawdzić czynnik Rh (jeśli go nie znasz), a także przebadać się pod kątem niedoczynności tarczycy.
Oprócz tego odwiedź koniecznie dentystę w celu rutynowego przeglądu. Nieleczona próchnica zagraża dziecku, a leczenie innych dolegliwości w ciąży może być przyczyną dodatkowego stresu, którego należy unikać.

Co suplementować kilka miesięcy przed zajściem w ciążę?

Kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę warto rozpocząć spożywanie kwasu foliowego. Koniecznie potrzebny jest on podczas kształtowania się układu nerwowego płodu. Inne witaminy lub minerały trzeba spożywać wyłącznie wtedy, kiedy w organizmie występuje ich niedobór. Jeśli podejrzewasz ubytki na przykład witaminy D lub magnezu – czyli najczęściej suplementowanych rzeczy – skonsultuj się z lekarzem i poproś o skierowanie na odpowiednie badania.
Zamiast relaksu przed telewizorem wybierz ten na spacerze
Oczywiście nawet w codziennym życiu powinno się unikać nadmiernego stresu, jednak jego wystrzeganie się to szczególnie domena przyszłych rodziców. Odprężeniu się sprzyja wiele czynności i warto postawić zwłaszcza na umiarkowaną aktywność fizyczną. Pilates, fitness lub innego rodzaju ćwiczenia wzmocnią kręgosłup, joga pomoże się zrelaksować, a spacery pomogą wzmocnić nogi i oderwać myśli od pracy czy trosk.
Okres przed ciążą nie powinien w zasadzie różnić się od zwykłego dbania o zdrowie. Okresowe badania to także coś do regularnego kontrolowania i staranie się o dziecko to dobry pretekst, by je wykonać.

Infekcja intymna – czym jest?

Infekcje intymne uchodzą za najczęstsze schorzenia kobiecych dróg rodnych. Odpowiadają za nie bakterie i grzyby, które prowadzą do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Infekcje intymne mogą przytrafić się kobiecie, niezależnie od wieku. Często mają one charakter nawracający, a więc mimo wyleczenia – infekcja może powrócić. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że infekcje intymne można podzielić na dwa rodzaje – infekcje bakteryjne i infekcje grzybicze. Do najpopularniejszych i najczęściej występujących infekcji intymnych można zaliczyć: opryszczkę narządów płciowych, rzeżączkę, drożdżycę, kiłę czy chlamydię.

Najczęstsze objawy infekcji intymnej

Kiedy kobieta zauważy u siebie choć jedną niepokojącą zmianę dotyczącą jej dróg rodnych – powinna “zapalić się jej lampka ostrzegawcza”. Każdy nietypowy objaw może świadczyć o infekcji intymnej lub innym schorzeniu dróg rodnych. Do najczęstszych objawów infekcji intymnej należą:

  • świąd
  • pieczenie
  • upławy
  • ból okolic intymnych
  • zmiana wyglądu i koloru wydzieliny, a także jej zapachu
  • ból podczas stosunku
  • zaczerwienienie warg sromowych
  • obrzęk

Warto wiedzieć, że u niektórych kobiet przebieg infekcji intymnych może być bezobjawowy. Jeśli natomiast wystąpiły u Ciebie niektóre z wymienionych objawów, zalecane jest, by wybrać się do ginekologa. Lekarz stwierdzi, czy pacjentka ma do czynienia z infekcją intymną, określi jej rodzaj oraz wprowadzi odpowiednie leczenie.

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Współcześnie, medycyna jest rozwinięta do tego stopnia, że bez problemu można rozpoznać każdą infekcję intymną. Istnieją różne badania diagnostyczne, które pomagają w określeniu z jaką infekcją pacjentka ma do czynienia. Między innymi można wykonać posiew wymazu z pochwy lub testy oparte na technice biologii molekularnej. Do zdiagnozowania infekcji układu moczowo-płciowego, wykorzystuje się metodę Real-Time PCR. Dzięki tej metodzie, możliwe jest zidentyfikowanie materiału genetycznego patogenu.

Sposoby na wyleczenie infekcji intymnej

Nie ma co samemu eksperymentować. Najlepszym sposobem na wyleczenie infekcji intymnej jest wizyta u lekarza. Ginekolog przepisze odpowiednie preparaty farmakologiczne oraz zaleci odpowiednią dietę. Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że nie należy bagatelizować żadnej infekcji intymnej. Jej zaniedbanie może doprowadzić do zapalenia miejsc intymnych lub innego rodzaju powikłań. Przykładowo, w przypadku zapalenia jajowodów, mogą powstać zrosty, które utrudnią lub uniemożlwią kobiecie zajście w ciążę. Jeśli natomiast kobieta jest już w ciąży i natrafi jej się infekcja intymna (a w tym okresie o nią bardzo łatwo), która nie jest leczona, może prowadzić do powikłań u rozwijającego się płodu. Dlatego – warto jeszcze raz wspomnieć o tym, by nie bagatelizować żadnej infekcji intymnej.

Na czym polega działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Regularne przyjmowanie ich zapobiega zapłodnieniu. Wyróżnia się różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, jednak ich działanie jest przeważnie takie samo. Pigułki hamują owulację, a także zagęszczają śluz, który jest produkowany przez szyjkę macicy. Tym samym, plemnikom zostaje zablokowany dostęp do jajowodów. Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że pod względem hormonalnym, organizm kobiety jest “w ciąży”. Dzięki temu, niemożliwe jest zapłodnienie. Ze względu na wysoki poziom skuteczności, kobiety często wybierają ten rodzaj antykoncepcji. Jednak, czy tabletki antykoncepcyjne stosuje się tylko po to, by zabezpieczyć się przed ciążą? Zachęcam do przeczytania pozostałej części artykułu.


Nie tylko po to, aby się zabezpieczyć

Jak już można się domyślić, tabletki antykoncepcyjne mają szereg innych zastosowań. Wykorzystywane są w wielu przypadkach, aby złagodzić pewne objawy, a czasem nawet by raz na zawsze wyleczyć daną przypadłość. Jesteście ciekawe do czego wykorzystywane są tabletki antykoncepcyjne? Zapraszam!

Leczenie trądziku

Trądzik jest zmorą wielu nastolatek, ale i młodych kobiet. Aby go zwalczyć, wiele z nich decyduje się na rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Pomagają one obniżyć poziom androgenów, które odpowiedzialne są za nadmierne produkowanie sebum. Po przyjmowaniu antykoncepcji w walce z trądzikiem, zmniejsza się występowanie wyprysków, a także następuje poprawa kondycji cery.

Tabletki antykoncepcyjne w walce z endometriozą


Endometrioza, czyli przerost błony śluzowej macicy. Wtedy, błona śluzowa rozrasta się poza jamą macicy. Najczęściej, wszczepy endometrium obejmują jajniki, jajowody czy więzadła, które podtrzymują macicę. Endometrium może również występować w przestrzeni między pochwą, a odbytnicą. Z endometriozą wiążą się bolesne miesiączki, biegunki, ból przy wypróżnianiu, a nawet krwawienia. Kobietom chorującym na endometriozę, często zaleca się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Hormony, które są w nich zawarte, mogą spowolnić wzrost tkanek błony. To z kolei sprawia, że zmniejszają się dolegliwości bólowe. Tabletki antykoncepcyjne wpływają również na regulację pracy jajników oraz ograniczają objętość torbieli endometrialnych.

Tabletki antykoncepcyjne łagodzą silne bóle miesiączkowe

Wiele kobiet, niezależnie od wieku cierpi na bolesne miesiączki. Kiedy przychodzi ten czas w miesiącu, przez doskwierający, silny ból nie są w stanie nic zrobić. W takim przypadku, należy wybrać się do ginekologa, ponieważ może to być spowodowane pewnymi nieprawidłowościami. Warto więc skonsultować to z lekarzem. Kiedy już będzie wiadomo, że nie jest to objaw czegoś poważniejszego, można przystąpić do złagodzenia silnych bólów miesiączkowych. W tym celu również można zastosować antykoncepcję hormonalną. Pigułka sprawia, że śluzówka macicy mniej się rozrasta, a krwawienie jest krótsze i skąpsze. Tabletki antykoncepcyjne regulują także cykle miesiączkowe.

Kto może zalecić przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne wykorzystywane są w wielu rozmaitych przypadkach – nie zawsze tylko wtedy, kiedy chce się zabezpieczyć przed zapłodnieniem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku leczenia danej dolegliwości, to lekarz podejmuje decyzję o przyjmowaniu antykoncepcji. Decyzja ta musi być również poprzedzona wywiadem lekarskim, badaniami i określeniem ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Takie samo postępowanie powinno odbyć się w przypadku, kiedy pacjentka sama wyraża chęć przyjmowania tej metody antykoncepcji w celu zabezpieczenia się podczas stosunku.